Článek o Tai-chi, co nám cvičení Tai-chi a Čchi-kungu přináší do života?
Spojení čínské fylozofie a jednoduchého cvičení taiji, u kterého se naučíte relaxovat a načerpat energii.
Časopis Žena a život, číslo 16, srpen 2010, v článku „Práce je moje hobby“
text: Renata Elhenická
foto: Vlado Kníž

Jitka Neumannová, lektorka tai ji, qi gong a kung fu,

Asie, moudrost staré Číny a Indie inspirovaly Jitku již od studií. Původně studovala oděvní návrhářství. „Už ve škole mě velmi ovlivňovalo asijské odívání.“ Po škole pomáhala v ateliéru svého tatínka architekta, s návrhy a realizací zakázek interiérů. Věnovala se přípravě aranžmá pódií na meditativní koncerty a festivaly meditace a jógy v zahraničí, převážně v USA.

Jitčina cesta k samotnému cvičení vedla přes čínské filmy s tradičním kung-fu. Líbily se jí filmy s Jet Lim a fantastické scény bojových umění. Nejvíc jí okouzlily ladné styly Taiji čchüan a toužila se je naučit. V roce 2004 odjela do Číny a od té doby cvičí v podstatě pořád. „Když jsem se vrátila do Čech, začala jsem pravidelně cvičit a brzy potom i učit.“ S dospělými cvičí Taiji (Tai-chi) a Qi gong a s dětmi trénuje Kung fu. S přítelem pracuje v rodinném Wellness centrum se zaměřením na zdraví z pohledu východních směrů (relaxace, čínské cvičení, masáže). „Cvičení se stalo přirozenou součástí mého života. Díky pravidelné denní praxi se cítím psychicky i fyzicky výborně. Jezdíme na řadu prezentací a soutěží, kde se potkávám se spoustou zajímavých lidí.“

V roce 2009 Jitka získala na mistrovství v Číně za tradiční sestavu taiji zlatou medaili a za sestavu s mečem bronzovou, což je obrovský úspěch, protože uspěla v konkurenci asijských národů. Ve svém volném čase se zabývá upravováním bytových a relaxačních prostorů podle Feng shui s výrazným zaměřením na čínskou a východní tradici.

V mých očích nejlépe vystihuje podstatu Taiji čchüan citát z filmu „Hrdina“:

Nejvyšší ideály bojovníka s mečem:
První úroveň umění vyžaduje jednotu člověka a meče.
Když je jednota dosažena i stéblo trávy v ruce se může stát zbraní.
Druhá úroveň vyžaduje, meč v srdci, když není v ruce.
Do 100 kroků je možné zabít nepřítele neviditelným mečem.
Nejvyšší úroveň je nemít žádný meč v ruce ani v srdci.
Bojovník je v míru se zbytkem světa.
Slíbil nezabíjet a přinášet mír lidem.