Detoxikační kúra a cvičení čínského Čchi-kungu. S Janou Vašákovou a Jitkou Neumannovou.
Klientky Kamila a Sabina si na vlastní kůži vyzkoušely, jak je možné během jednoho týdne vyčistit své tělo a nastartovat ho do další aktivní činnosti. Detoxikační kúru jim naordinovala výživová poradkyně Jana Vašáková.
http://ona.idnes.cz/detoxikace-zacala-hladem-a-zizni-skoncila-ubytkem-vahy-p13-/dieta.aspx?c=A110422_142121_dieta_pet

Osmatřicetiletá Kamila Cimoradská očekávala od detoxikace nastartování metabolismu a možnost časem ubrat na váze.

Kvůli této týdenní očistné kúře si dokonce založila blog (www.kamajznac.blog.cz), na němž si můžete prohlédnout fotky a přečíst postřehy z jednotlivých dnů.

Napřed hlad a žízeň

„První den jsem byla hladová, druhý den žíznivá a třetí den jsem se začala neuvěřitelně potit a cítila jsem se strašně unavená. Ta únava přetrvala až do pátého dne detoxikace,“ vypravuje své pocity Kamila a s úsměvem a dodává: „Naopak jsem přestala mít hlad a změnily se mi chutě, dokážu vypít vlažnou vodu s citronem a bez „freshe“ už z domu neodcházím.“

Únava pozvolna odcházela a nahrazovala ji, jak sama Kamila říká, lehkost a svěžest. Ke konci týdne si už se synem Adamem bez problému vyjela na kolo a brusle. A ačkoliv za týden Kamila zhubla „jen“ kilogram a centimetr kolem pasu, má velkou šanci, že s tímto přístupem bude pozvolna hubnout bez jojo efektu.

Spím jako nemluvně

Nedostatek energie, nespavost a náladovost trápila šedesátiletou Sabinu Jurenkovou. Od toho jí alespoň částečně měl pomoci právě týdenní detoxikační program.

„Už od prvního dne jsem se cítila mnohem lépe, šla jsem si večer zatančit s přáteli a perfektně jsem se bavila i bez vína,“ říká Sabina. „Začala jsem spát jako nemluvně, možná to bylo tou změnou režimu nebo hřejícími náplastmi, podstatné je, že tak spím i nadále, když už kúra skončila,“ doplňuje.

K tomu, aby Sabina nabrala energii a posílila svalstvo, pouhý jídelníček nestačil. Proto se objednala podobně jako Kamila na hodinu reflexní masáže a vyzkoušela relaxační cvičení čchi-kung.

„Začala jsem se více hýbat a i přesto, že jsem dva dny strávila jarním úklidem zahrady, nebolí mě svaly a cítím se fajn,“ vypráví Sabina. I když neočekávala, že by mohla za týden ubrat na váze, tak má nyní o tři kilogramy méně.

Plusy a minusy detoxikace

Kamila jako velké plus týdenní detoxikace uvedla ztrátu malátnosti, změnu návyku v jídle k lepšímu a také dobrý pocit z toho, že celou tuto kúru zvládla.

Sabina si pochvaluje především lepší spánek a náladu, více pohybu bez únavy a bolesti svalů, správný stravovací a pitný režim, díky němuž se necítí tak nafouknutá.

Minus obě ženy dávají částečnému omezení, které jim příprava jídla a pití dala. Kamila vyzkoušela různé restaurace a také jídla, jež si běžně nedává, avšak teď je s chutí a díky hladu snědla.

Problém byl i skloubit čas v práci s rodinou, relaxací a sportem. A v neposlední řadě ne příliš vábivá vůně, jež po týdenní kúře s detoxikačními náplastmi zůstala v ložnici.

Pomohla reflexní masáž

V rámci detoxikačního programu podstoupila Kamila i Sabina odbornou reflexní masáž. Ta pomáhá zrychlit oběh krve, usnadňuje proudění lymfy a uvolňuje nečistoty nahromaděné v těle, především ve svalech.

Při masáži se podráždí konečky nervů, jež stimulují nervovou soustavu, a také břišní svalstvo, které zlepší funkci vyprazdňování.

„Ten, kdo se chystá na detoxikační masáž, by neměl podléhat trendům a raději si nechat poradit od odborníka na základě jeho aktuálního zdravotního i psychického stavu,“ doporučuje masérka  „Nevhodně zvolená masáž může napáchat více škody než užitku.“

Relaxační cvičení čínských mistrů

Relaxační cvičení čchi-kung má pomoci lidem naučit se správně dýchat, což je pro detoxikaci organismu velmi důležité. Jsou-li cviky prováděny poctivě, dochází i ke spalování energie.

„Když prohloubíte dech, začnete dýchat do břicha. Tomu se říká brániční dech,“ vysvětluje osobní trenérka tai-chi a čchi-kungu Jitka Neumannová. „Stojíte-li navíc v pozici čchi-kungu, máte srovnanou páteř a můžete tak dýchat celou kapacitou plic.“

To si na vlastní kůži vyzkoušela při hodině s Jitkou Neumannovou i Sabina.

Doporučení Jany Vašákové
Týdenní detoxikační kúra je něco jako start.

Lidé, kteří nežijí zrovna zdravým způsobem života, jsou pravidelně vystavováni stresu, nedostatečnému spánku a odkázáni na polotovary a stravování v jídelnách a restauracích, kouří a pijí alkohol, potřebují alespoň tří týdenní detoxikační kúru.

Ta by jim mohla pomoci nejen vyčistit organismus od nahromaděných toxinů, ale také nalézt správnou cestu ke zdravějšímu, a tím i hodnotnějšímu stylu života. Ne však každý je schopen tuto kúru podstoupit, musí chtít a brát to celé jako bonus a ne jako trest.